Αρχική » 2017 » Μάρτιος

Αρχείο μηνός Μάρτιος 2017

Συμμετοχή του σχολείου μας σε δράση της actionaid για την εκπαίδευση 2017

Το σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο, συμμετείχε και φέτος στη δράση της actionaid: Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση (1-31 Mαρτίου), που για φέτος είχε για θέμα της:

Η εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων

Το σχολείο μας, με τους χαρταετούς του, στέλνει μήνυμα αγάπης και αλληλεγγύης σε όλα τα  προσφυγόπουλα,στηρίζοντας έναν κόσμο που δε χάνει τις ελπίδες του.Οι χαρταετοί του κόσμου ν’ ανοίξουν καινούργιους δρόμους απέναντι στον ρατσισμό και την ξενοφοβία.

οι χαρταετοί που έφτιαξαν οι ΣΤ΄ και Γ΄ τάξεις

Αναρτήθηκαν και στον σύνδεσμο της actionaid:

“Ένα προσφυγόπουλο στο σχολείο μας” Θεατρικό μονόπρακτο από την Γ΄ τάξη

Ο κος Ευθύμης έφτιαξε το υπέροχο βίντεο με το τραγούδι “θα είμαι πάντα εδώ”

Πανελλήνια Περιβαλλοντική Εκστρατεία Let's Do It Greece 2017

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 27/3/2017, σε εκατοντάδες σχολεία της χώρας μας, δόθηκε το εναρκτήριο λάκτισμα για την Πανελλήνια Περιβαλλοντική Εκστρατεία Let’s Do It Greece 2017, στην οποία συμμετέχει και το δικό μας σχολείο. Στο πλαίσιο της συμμετοχής μας συγκεντρώνουμε μέχρι την Παρασκευή 31-3-2017 ανακυκλώσιμα υλικά (αλουμίνιο, χαρτί, πλαστικά, γυαλί κλπ). Παρακαλούμε να ενισχύσετε την προσπάθειά μας.

Η συμμετοχή μας συμπεριλαμβάνει την Τετάρτη 29-3-2017 δράσεις των μαθητών των Α΄, Β΄ και ΣΤ΄ τάξεων στο πάρκο, απέναντι από το σχολείο μας (καθαρισμός, βάψιμο).

Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

Το σχολείο μας καλεί τους γονείς να συμμετέχουν “στην ώρα της γης”

Να περάσουμε ένα παγκόσμιο συμβολικό μήνυμα για την προστασία του πλανήτη και ειδικά για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Γιατί έχουμε τη δύναμη να ξαναγράψουμε το μέλλον μας!

Απλά θα σβήσουμε τα φώτα για μια ώρα, την Ώρα της Γης. Στη συνέχεια, είναι στο χέρι μας να δεσμευτούμε για απλές καθημερινές πράξεις, μικρά βήματα που μπορούν να φέρουν μεγάλο αποτέλεσμα.

Για να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Πατήστε εδώ για να δείτε τη δράση-κάλεσμα της Γ΄ τάξης(PDF)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου προσκαλεί τους γονείς στο χώρο του σχολείου την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 και ώρα 6:00μ.μ. στην επιμορφωτική συνάντηση με θέμα:

1. ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

2.  ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Θα συζητηθούν ενδιαφέροντα θέματα όπως: “Πώς μιλάμε;”, “Τι λέμε;”, “Ανοιχτές γραμμές επικοινωνίας”, “μαμά τι είναι σεξ;”, “HPV εμβόλιο ανθρώπινων κονδυλωμάτων” κ.α.

Ομιλητές:

Έλενα Ράπτη, Βουλευτής Α? Θεσσαλονίκης, Συντονίστρια, στην Ελλάδα, της εκστρατείας “ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ” για τον τερματισμό της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης του Συμβουλίου της Ευρώπης 2013-2016.

Ρεβέκκα Αδάμου: Μαία, Τμήμα Προστασίας και Προαγωγής Δημόσιας Υγείας του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου.

Παρακαλούμε για τη συμμετοχή σας.

Με τιμή

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Σύλλογος Διδασκόντων

οι μικροί μαθητές φωνάζουν "όχι στη βία"

Την εβδομάδα 6-10 Μαρτίου οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποίησαν δράσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού. Δείτε μερικές στο παρακάτω βίντεο:

και δύο βίντεο όπου μπορείτε να δείτε τις δράσεις των μαθητών των Β΄,Γ΄και ΣΤ΄ τάξεων στα αγγλικά με την κυρία Λιάνα.

το δέντρο της φιλίας, από την Γ΄ και Δ΄ τάξη

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

(για να διαβάσετε την πρόσκληση πατήστε πάνω στην εικόνα)

''Χελιδονίσματα'' από την Γ τάξη του σχολείου μας

Τα κάλαντα της άνοιξης από τους μαθητές της Γ? τάξης, την 1η του Μάρτη.
Ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα και αναβιώνει στις μέρες μας την 1η του Μάρτη, σε πολλές περιοχές της πατρίδας μας, για καλή τύχη και καλή βλάστηση(διώχνει τα εμπόδια- «τον φοβερό» Φλεβάρη).

Τα παιδιά τραγούδησαν τα χελιδονίσματα στο σχολείο και στη γειτονιά με μεγάλο ενθουσιασμό.

Μάρτιος 2017