Αρχική » 2023 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2023

Ασφαλείς και Δημιουργικοί στο Σχολείο-Δράσεις για την Ασφάλεια-Ψυχοκινητική Ανάπτυξη

Η ασφάλεια στους χώρους του σχολείου συνδέεται άμεσα με την ψυχοκινητική ανάπτυξη μαθητών και μαθητριών. Αναμέσα στις άλλες δράσεις  με στόχο την ασφάλεια που εφαρμόζουμε φέτος, και αυτή που αφορά την ώρα του διαλείμματος.Έτσι μέσα στον Νοέμβριο και Δεκέμβριο είχαμε και θα έχουμε δράσεις που συνδέονται με την εκμάθηση παλιών -παραδοσιακών παιχνιδιών. Τα παιδιά μας έπαιξαν παιχνίδια όπως το ” Κόκκινο Φως”, ” Αγαλματάκια Αγέλαστα”, “Χώρες”, “Το δαχτυλίδι” κ.α. μαζί με τους δασκάλους τους!

Παράλληλα, οι εκπαιδευτικοί μας έπαιξαν με τους μαθητές τους χόκεϊ, ενώ υπήρξαν και αυτοί που χόρεψαν ζούμπα!

Μαθαίνουμε  να παίζουμε ΟΛΟΙ μαζί, να συνεργαζόμαστε, να κινούμαστε με ασφάλεια!

Συνεχίζουμε με την Ionıan Recycle Hellas-Ανακυκλώνουμε τηγανέλαιο

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023είχαμε την χαρα να μας επισκεφτούν και να μας ενημερώσουν σχετικά με θέματα ανακύκλωσης οι εκπρόσωποι του Μη κερδοσκοπικού Συνεταιρισμού Ionıan Recycle Hellas, που δραστηριοποιείται κυρίως στην ανακύκλωση τηγανέλαιων Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους υπευθυνους και να κάνουν ερωτήσεις. Η Δράση ανακύκλωσης τηγανέλαιων συνεχίζεται στο σχολείο μας και περιμένουμε την ενεργη συμμετοχή όλων των οικογενειών των μαθητών και μαθητριών μας αλλά και των εκπαιδευτικών!

Δεκέμβριος 2023