Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

Με πόρους από Ευρωπαϊκά Προγράμματα, στα οποία συμμετείχε το σχολείο μας τα προηγούμενα χρόνια, συνεχίσαμε τα έργα ανανέωσης στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου. Καινούργια λοιπόν θρανία, σε χαρούμενα χρώματα  τοποθετήθηκαν στις Β’ και Γ’ τάξεις του σχολείου μας. Στόχος να προωθήσουμε  ομαδό-συνεργατικές  παιδαγωγικές πρακτικές αλλά και  να βελτιώσουμε τις συνθήκες ασφάλειας των παιδιών μας, Με χρήματα από τους ίδιους πόρους και οι καινούργιοι αποθηκευτικοί χώροι( ντουλάπες) που τοποθετήθηκαν στην Α’ τάξη  και  στην Στ’. Στις ντουλάπες πολύτιμη και η σύμπραξη των ξυλουργών του Δήμου μας που ανέλαβαν την κατασκευή με υλικά που εξασφάλισε το σχολείο.  Η αρχική τοποθέτηση έγινε μέσα στις γιορτές και συνεχίστηκε στα τέλη Ιανουαρίου. Αφού παρατηρήσαμε κάποιες δυσλειτουργίες προχωρήσαμε και σε νέα παραγγελία  δύο ακόμα θρανίων για τα οποία δεχτήκαμε και ευγενική συνεισφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Παράλληλα, ξεκίνησε και η τοποθέτηση καινούργιων κουρτινών που θα αλλαχθούν σε όλες τις τάξεις. Πρόκειται για ένα αίτημα των εκπαιδευτικών του σχολείου στο  οποίο ανταποκρίθηκε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, που ανέλαβε  ολοπρόθυμα την δαπάνη. Τις κουρτίνες έφτιαξε με προσωπική εργασία η κ. Ελένη Κοτζαμπογιούκη-Μπαλάκου μητέρα μαθήτριας μας. Να σημειώσουμε εδώ και την  πολύτιμη βοήθεια του κ. Κακαράσκα Ιωάννη, πατέρα μαθητή μας, ο οποίος με προσωπική εργασία φρόντισε το βάψιμο της Α’ τάξης όπου υπήρχαν συγκεκριμένες ανάγκες.

Τους ευχαριστούμε όλους και συνεχίζουμε!!!