Αρχική » Χωρίς κατηγορία » THANKSGIVING ΣΤΟ 20ο ΕΥΟΣΜΟΥ

THANKSGIVING ΣΤΟ 20ο ΕΥΟΣΜΟΥ

Το “Thanksgiving” ( Ημέρα των Ευχαριστιών) που γιορτάζεται στην Αμερική την 4η Πέμπτη του Νοεμβρίου, δηλαδή στις 23 Νοεμβρίου για φέτος, γιορτάσαμε κι εμείς με την Ε’ και Στ’ Τάξεις του σχολείου μας. Τα παιδιά τις προηγούμενες μέρες  ασχολήθηκαν με το θέμα της γιορτής με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών  Αγγλικής, κ. Καλαμπαλίκη  και κ. Τσιαδήμου. Η μικρή μας γιορτή έγινε τις δυο τελευταίες ώρες και περιλάμβανε ένα αναστοχασμό του νοήματος της γιορτής και ένα γεύμα που μοιράστηκαν τα παιδιά χάρη στην ευγενική προσφορά των γονέων των δυο τμημάτων. Αφού, λοιπόν, μιλήσαμε για όλα αυτά που αισθανόμαστε ευγνώμονες, γευτήκαμε τα υπέροχα εδέσματα που ετοίμασαν μαμάδες, μπαμπάδες και παιδιά: κολοκυθόσουπα, πουρέ γλυκοπατάτας, καλαμπόκια, κάστανα, πίτσες, πίτες( μηλόπιτα, κολοκυθόπιτα, τυροπιτάκια.α) κέικ, χυμούς , brownies και άλλα πολλά!!! Ήταν μια ωραία ευκαιρία να φέρουμε τα παιδιά σε μια πιο ρεαλιστική επαφή με την κουλτούρα και τα πολιτιστικά στοιχεία των χωρών των οποίων τη γλώσσα μαθαίνουμε και να δημιουργήσουμε μαζί εμπειρίες και ωραίες αναμνήσεις!

Ευχαριστούμε όλους όσους συντέλεσαν στην επιτυχία αυτής της μικρής γιορτής!

Ιούλιος 2024