Αρχείο ημέρας 7 Φεβρουαρίου 2023

Οι μαθητές μας στη φωτογραφική έκθεση του Δήμου μας, για τη Μικρασιατική Καταστροφή

Οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν χτες 6 -2-23 το Πολυλειτουργικό Κέντρο-Θέατρο “Μίκης Θεοδωράκης, προκειμένου να παρακολουθήσουν την Φωτογραφική Έκθεση για τα 100 Χρόνια της Μικρασιατικής Καταστροφής, που οργάνωσε το τμήμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων του Δήμου μας. Μας υποδέχθηκε θερμά και μας ξενάγησε ο Κος Κυριάκος Χατζηκυριακίδης, επίκουρος καθηγητής Έδρας Ποντιακών Σπουδών ΑΠΘ (που επιμελήθηκε και την έκθεση). Οι μαθητές μας με απόλυτη προσοχή και αφοσίωση ”ταξίδεψαν” στο παρελθόν κι έμαθαν πώς, με συλλογικές και δύσκολες προσπάθειες, οι πρόσφυγες ,που άφησαν τις εστίες τους στη Μικρά-Ασία, ήρθαν κι εγκαταστάθηκαν στην περιοχή  Χαρμάνκιοϊ (Νέος Κουκλουτζάς, Νέο Κορδελιό). Μέσα από το εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό τα παιδιά μας έμαθαν την ιστορία του τόπου που ζουν σήμερα με τις οικογένειές τους. Επίσης, μας ξενάγησαν και στους άλλους χώρους του Κέντρου.

Ευχαριστούμε θερμά τον Κο Χατζηκυριακίδη και τον συγχαίρουμε για την άψογη παρουσίαση της Έκθεσης.

Ευχαριστούμε και τον Δήμο μας για τη διάθεση  δημοτικού λεωφορείου, για τη μετακίνησή μας.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

Σήμερα παραλάβαμε από την υπεύθυνη του προγράμματος Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) το πιστοποιητικό υιοθεσίας για το 2022-23. Όπως κάθε χρόνο το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα. Με αφορμή τις γιορτές των Χριστουγέννων, διατέθηκαν στους μαθητές του σχολείου 100 αστέρια της ευχής. Τα παιδιά μας ανταποκρίθηκαν με χαρά στο κάλεσμά μας και βοήθησαν ένα παιδί να εκπληρώσει το όνειρό του!

.

Φεβρουάριος 2023