Αρχική » 2022 » Ιούνιος

Αρχείο μηνός Ιούνιος 2022

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) στο σχολείο μας (9-6-2022)

Την Πέμπτη 9-6-2022, στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2 πρόγραμμα του σχολείου μας και των τυχαίων δειγματοληπτικών ελέγχων που πραγματοποιούνται κατά περιόδους, είχαμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε κλιμάκιο από το Ι.Κ.Υ. που ήρθε από την Αθήνα  για τον οικονομικό και ποιοτικό έλεγχο του Erasmus+προγράμματος μας με τίτλο Games in Europe – an endless story. Ο (επιτόπιος) έλεγχος κράτησε περίπου 5,5 ώρες και θα συνεχιστεί (ασύγχρονα) τις επόμενες μέρες (κυρίως σε ότι αφορά τις δραστηριότητες μάθησης/κατάρτισης και διδασκαλίας που πραγματοποιήθηκαν στην Κύπρο).
Στον ποιοτικό έλεγχο που απεικονίζεται ο δείκτης υλοποίησης των προβλεπόμενων στόχων και κατά συνέπεια εγκρίνεται η χρηματοδότησή μας, προβάλαμε εκτός των άλλων και τα δύο παρακάτω links, όπου θα βρείτε το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος, καθώς και μία σειρά παιχνιδιών-ασκήσεων (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων δημιουργήθηκε από το σχολείο μας) με τα οποία μπορούν να ασχοληθούν μικροί και μεγάλοι:
Για την Παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος
ο Διευθυντής του σχολείου

Πατεράκης Αριστείδης

«Ήρωες ΧΟΠΑ» στο σχολείο μας

Το σχολείο μας εγγράφηκε στο σύστημα για να συμμετάσχει στο έργο «Ήρωες ΧΟΠΑ».Η καμπάνια Ήρωες ΧΟΠΑ 112 έχει ως στόχο την εκπαίδευση του γενικού πληθυσμού για τα σημεία και τα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου, καθώς και του τι πρέπει να κάνετε αν προκύψει εγκεφαλικό. Για να μάθετε τους σκοπούς και τις δράσεις του εκπαιδευτικού προγράμματος και να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε εδώ: https://gr-el.fastheroes.com

Η Ε’ τάξη ασχολήθηκε με το παραπάνω πρόγραμμα, διάρκειας τεσσάρων εβδομάδων. Παραλάβαμε το υλικό και οι μαθητές με ενθουσιασμό και μεράκι έμαθαν πώς να βοηθήσουν τους αγαπημένους τους, αν χρειαστεί. Δείτε παρακάτω τους ήρωες HOPA του σχολείου μας

Ιούνιος 2022