Αρχική » 2022

Αρχείο έτους 2022

Μαθήματα....πυροσβεστικής στο σχολείο μας!!!

Σήμερα υποδεχθήκαμε, με μεγάλη χαρά, στους χώρους του σχολείου μας τους πυροσβέστες, σπουδαίους ανθρώπους που με ηρωισμό και αυταπάρνηση επιτελούν σημαντικό κοινωνικό έργο. Ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και παρουσιάστηκαν στους μικρούς μαθητές μας με τα…όλα τους:  το όχημά τους, τις στολές τους, τον εξοπλισμό τους. Με μια εξαιρετική παρουσίαση οι μαθητές του σχολείου έμαθαν για τις φωτιές και πως μπορούν να προστατευθούν, τα μέτρα για τον απεγκλωβισμό, για την πρόληψη των πυρκαγιών για την αντισεισμική προστασία και άλλα πολλά. Εκείνο όμως που πραγματικά τους μάγεψε ήταν η επαφή τους στην αυλή με το όχημα και τον εξοπλισμό του και ακόμα περισσότερο η εικονική ρίψη νερού από τις μάνικες του πυροσβεστικού.

Ευχαριστούμε πολύ την Π.Υ. για την τόσο εποικοδομητική συνεργασία μας.

iSAVElives FREE WEBINAR

Στο πλαίσιο της τοποθέτησης Απινιδωτή στο κτίριο του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου από τον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου, η σχολική Κοινότητα του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Σύλλογο Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου και και τον ανθρωπιστικό σύλλογο “KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές” καλεί τους/τις ενδιαφερόμενους/ες να παρακολουθήσουν δωρεάν σχετικό σεμινάριο Α΄ Βοηθειών. Το σεμινάριο είναι διάρκειας 4 ωρών, θα γίνει θα γίνει τη ΔΕΥΤΕΡΑ 19/12/22 μέσω webex, απογευματινές ώρες (18:00 – 21:30μμ)..
Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλώ να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα.
Πατεράκης Αριστείδης
Διευθυντής στο 20ο Δημ. Σχολ. Ευόσμου

Βράβευση 4 μαθητριών μας, σε διαγωνισμό, από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών

Η Ε τάξη του σχολείου μας συμμετείχε πέρσι στον 10ο διαγωνισμό Φυσικών. Διακρίθηκαν 4 μαθήτριές μας με το 2ο και 3ο βραβείο. Η βράβευση πραγματοποιήθηκε τη φετινή σχολική χρονιά, το Σάββατο 12 Νοεμβρίου στο Κέντρο Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ. Δυστυχώς την ημέρα αυτή  ήμασταν σε (προγραμματισμένη από καιρό) εκπαιδευτική  επίσκεψη της Στ, πλέον, τάξης στην Αθήνα και δεν μπορέσαμε να παρευρεθούμε. Η Ένωση όμως μας έστειλε τα έντυπα και τα παραδώσαμε στις μαθήτριες. Πολλά πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και ευχόμαστε να έχουν συνεχώς επιτυχίες στη ζωή τους.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΚΑΚΙΟΥ (2022-23)

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας προτίθεται να λειτουργήσει Εκπαιδευτικό Όμιλο ο οποίος αποσκοπεί στην αξιοποίηση της δημιουργικότητας, των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών/μαθητριών σε ό,τι αφορά το παιχνίδι του σκακιού καθώς και στη δημιουργία της σκακιστικής ομάδας του σχολείου μας, η οποία τα τελευταία χρόνια διακρίνεται στα σχολικά πρωταθλήματα. Η φοίτηση στον όμιλο είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Οι συναντήσεις θα ξεκινήσουν το Σάββατο 15-10-2022, θα υλοποιούνται στις 10:30 π.μ.  με 12:00 κάθε Σάββατο έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Για να λειτουργήσει ο όμιλος θα πρέπει να συμμετάσχουν σε αυτόν τουλάχιστον 6 μαθητές/τριες με μέγιστο αριθμό τους 8 μαθητές/μαθήτριες, οι οποίοι/ες θα πρέπει να υλοποιούν τις εργασίες που τους/τις ανατίθενται, να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους/τις, να μην απουσιάσουν περισσότερο από το 10% των συνολικών συναντήσεων και τέλος να συμμετάσχουν στα ομαδικά σχολικά πρωταθλήματα.

Καταληκτική ημερομηνία για την εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στον όμιλο είναι η ερχόμενη Τετάρτη 5-10-2022 (11:59 μ.μ).

Η επιλογή για τη συμμετοχή στον όμιλο (αν οι αιτήσεις υπερβαίνουν τον διαθέσιμο αριθμό θέσεων) θα γίνει με βάση το επίπεδο σκακιστικών γνώσεων (προηγούνται οι προχωρημένοι/ες) και ο χρόνος υποβολής της αίτησης (οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά με αυτόματη καταχώρηση ώρας και ημερομηνίας). Η ηλικία/τάξη δεν αποτελεί κριτήριο.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες που θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή, πρέπει να συμπληρώσουν την online φόρμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ και ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2022 και στις 18:00 στον χώρο του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου θα γίνει σύντομη ενημέρωση ΟΛΩΝ των γονέων του σχολείου μας σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου (πρωινός κύκλος-ολοήμερο), τον παιδαγωγικό του ρόλο και τις δράσεις μας.
Θα ακολουθήσει απολογιστική ενημέρωση (περίπου 18:45) από το απερχόμενο διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και εκλογές για την ανάδειξη του νέου συμβουλίου.

ο Διευθυντής του σχολείου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου θα γίνει τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 09:00 π.μ. Οι μαθητές θα σχολάσουν στις 9:45 π.μ.

Ιανουάριος 2022