Home » 2022

Yearly Archives: 2022

Πρόσφατα άρθρα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΚΑΚΙΟΥ (2022-23)

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας προτίθεται να λειτουργήσει Εκπαιδευτικό Όμιλο ο οποίος αποσκοπεί στην αξιοποίηση της δημιουργικότητας, των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών/μαθητριών σε ό,τι αφορά το παιχνίδι του σκακιού καθώς και στη δημιουργία της σκακιστικής ομάδας του σχολείου μας, η οποία τα τελευταία χρόνια διακρίνεται στα σχολικά πρωταθλήματα. Η φοίτηση στον όμιλο είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Οι συναντήσεις θα ξεκινήσουν το Σάββατο 15-10-2022, θα υλοποιούνται στις 10:30 π.μ.  με 12:00 κάθε Σάββατο έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Για να λειτουργήσει ο όμιλος θα πρέπει να συμμετάσχουν σε αυτόν τουλάχιστον 6 μαθητές/τριες με μέγιστο αριθμό τους 8 μαθητές/μαθήτριες, οι οποίοι/ες θα πρέπει να υλοποιούν τις εργασίες που τους/τις ανατίθενται, να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους/τις, να μην απουσιάσουν περισσότερο από το 10% των συνολικών συναντήσεων και τέλος να συμμετάσχουν στα ομαδικά σχολικά πρωταθλήματα.

Καταληκτική ημερομηνία για την εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στον όμιλο είναι η ερχόμενη Τετάρτη 5-10-2022 (11:59 μ.μ).

Η επιλογή για τη συμμετοχή στον όμιλο (αν οι αιτήσεις υπερβαίνουν τον διαθέσιμο αριθμό θέσεων) θα γίνει με βάση το επίπεδο σκακιστικών γνώσεων (προηγούνται οι προχωρημένοι/ες) και ο χρόνος υποβολής της αίτησης (οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά με αυτόματη καταχώρηση ώρας και ημερομηνίας). Η ηλικία/τάξη δεν αποτελεί κριτήριο.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες που θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή, πρέπει να συμπληρώσουν την online φόρμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ και ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2022 και στις 18:00 στον χώρο του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου θα γίνει σύντομη ενημέρωση ΟΛΩΝ των γονέων του σχολείου μας σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου (πρωινός κύκλος-ολοήμερο), τον παιδαγωγικό του ρόλο και τις δράσεις μας.
Θα ακολουθήσει απολογιστική ενημέρωση (περίπου 18:45) από το απερχόμενο διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και εκλογές για την ανάδειξη του νέου συμβουλίου.

ο Διευθυντής του σχολείου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου θα γίνει τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 09:00 π.μ. Οι μαθητές θα σχολάσουν στις 9:45 π.μ.

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) στο σχολείο μας (9-6-2022)

Την Πέμπτη 9-6-2022, στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2 πρόγραμμα του σχολείου μας και των τυχαίων δειγματοληπτικών ελέγχων που πραγματοποιούνται κατά περιόδους, είχαμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε κλιμάκιο από το Ι.Κ.Υ. που ήρθε από την Αθήνα  για τον οικονομικό και ποιοτικό έλεγχο του Erasmus+προγράμματος μας με τίτλο Games in Europe – an endless story. Ο (επιτόπιος) έλεγχος κράτησε περίπου 5,5 ώρες και θα συνεχιστεί (ασύγχρονα) τις επόμενες μέρες (κυρίως σε ότι αφορά τις δραστηριότητες μάθησης/κατάρτισης και διδασκαλίας που πραγματοποιήθηκαν στην Κύπρο).
Στον ποιοτικό έλεγχο που απεικονίζεται ο δείκτης υλοποίησης των προβλεπόμενων στόχων και κατά συνέπεια εγκρίνεται η χρηματοδότησή μας, προβάλαμε εκτός των άλλων και τα δύο παρακάτω links, όπου θα βρείτε το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος, καθώς και μία σειρά παιχνιδιών-ασκήσεων (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων δημιουργήθηκε από το σχολείο μας) με τα οποία μπορούν να ασχοληθούν μικροί και μεγάλοι:
Για την Παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος
ο Διευθυντής του σχολείου

Πατεράκης Αριστείδης

«Ήρωες ΧΟΠΑ» στο σχολείο μας

Το σχολείο μας εγγράφηκε στο σύστημα για να συμμετάσχει στο έργο «Ήρωες ΧΟΠΑ».Η καμπάνια Ήρωες ΧΟΠΑ 112 έχει ως στόχο την εκπαίδευση του γενικού πληθυσμού για τα σημεία και τα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου, καθώς και του τι πρέπει να κάνετε αν προκύψει εγκεφαλικό. Για να μάθετε τους σκοπούς και τις δράσεις του εκπαιδευτικού προγράμματος και να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε εδώ: https://gr-el.fastheroes.com

Η Ε’ τάξη ασχολήθηκε με το παραπάνω πρόγραμμα, διάρκειας τεσσάρων εβδομάδων. Παραλάβαμε το υλικό και οι μαθητές με ενθουσιασμό και μεράκι έμαθαν πώς να βοηθήσουν τους αγαπημένους τους, αν χρειαστεί. Δείτε παρακάτω τους ήρωες HOPA του σχολείου μας

Συνδιοργάνωση σχολικών πρωταθλημάτων σκακιού.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής, τον Δήμο Κορδελιού-Ευόσμου και τον Σκακιστικό Σύλλογο
Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου, συνδιοργάνωσε:
α) το 20ο ομαδικό μαθητικό πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων Θεσσαλονίκης Χαλκιδικής και β) το 20ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Σχεδόν όλες οι οικογένειες του σχολείου μας, ανεξαρτήτως αν έπαιζαν τα παιδιά τους ή όχι, παρευρέθηκαν σε αυτή τη ανεπανάληπτη γιορτή του σχολικού αθλητισμού, που πρόβαλε το σχολείο μας, τον Δήμο μας και το σκάκι σε όλη τη Θεσσαλονίκη (οι φωτογραφίες της δράσης).
Η σχετική ανακοίνωση του Δήμου μας βρίσκεται εδώ.

Το Σχολείο μας (Erasmus+ 2021)

ERASMUS + (ερωτηματολόγιο για την διατροφή στ΄αγγλικά)

ERASMUS + Αφή της Ολυμπιακής φλόγας 2016

ERASMUS + ( Famous sports in Greece)