Αρχική » 2021 » Φεβρουάριος

Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2021

1ο ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ (ενημέρωση)

Σας προσκαλούμε σήμερα 26-2-2021 και ώρα 19:30 στην ψηφιακή αίθουσα του Διευθυντή του Σχολείου για ενημέρωση σχετικά με το 1ο ενδοσχολικό σκακιστικό τουρνουά του σχολείου μας που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Φεβρουαρίου 2021.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ
19:30-19:40
Σκακιστικό άνοιγμα (ξεκίνημα παρτίδας) και φινάλε (σύντομη επισκόπηση)
19:40-19:50
Σύνδεση στο https://lichess.org, εγγραφή στις ομάδες ΑΡΧΑΡΙΩΝ και ΗΜΙΑΡΧΑΡΙΩΝ-ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΩΝ (οδηγίες)
19:50-….
Ερωτήσεις-Συζήτηση

ΜΙΚΡΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΕ ΔΡΑΣΗ: 1ο ενδοσχολικό τουρνουά σκακιού

Αγαπητοί γονείς,
οι σύλλογοι Διδασκόντων, Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και ο Σ.ΣΥ.Δ.Κ.Ε. διοργανώνουν το πρώτο μας ενδοσχολικό τουρνουά σκακιού που θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο στις 18:30 (το Σάββατο 27-2-2021 για τους προχωρημένους και την Κυριακή 28-2-2021 για τους αρχάριους). Με τη δράση αυτή φιλοδοξούμε να (επανα)ξεκινήσουμε ένα μεγαλύτερο project με τίτλο: “Μικροί-Μεγάλοι σε δράση” (θα ενημερωθείτε σχετικά τις επόμενες μέρες).
Για το λόγο αυτό την εβδομάδα που μας έρχεται θα γίνουν ταχύρρυθμα μαθήματα σκακιού τη Δευτέρα, Τετάρτη και ίσως Πέμπτη από τις 19:00 έως τις 20:00 (νομίζουμε ότι 2 με 3 μαθήματα είναι υπεραρκετά για να μπορέσετε να συμμετάσχετε στο τουρνουά και να διασκεδάσετε όλοι, Μικροί-Μεγάλοι).
Όσοι/ες ενδιαφέρονται μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στα μαθήματα ΕΔΩ.
Παρακαλούμε να ενισχύσετε τη δράση της σχολικής μας κοινότητας, καθώς είναι βέβαιο ότι το τουρνουά του επόμενου Σ.Κ. θα είναι μια ευχάριστη νότα πρώτα για τα παιδιά σας, αλλά και για εσάς τους ίδιους, σε μια περίοδο που ο υποχρεωτικός εγκλεισμός στα σπίτια, δεν θα πρέπει να εγκλωβίσει τη σκέψη και τη διάθεσή μας, ειδικά στα μάτια των παιδιών μας.
Ο Διευθυντής σας,
κ. Άρης
Υ.Γ. για τη συμμετοχή στο τουρνουά θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση, ενώ τα μαθήματα σκακιού θα γίνουν από τον κ. Άρη

Λειτουργία Σχολείου (τελευταία εβδομάδα Φεβρουαρίου)

Με βάση την τελευταία ανακοίνωση για αυστηρό lockdown του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου σας γνωρίζουμε ότι από τη Δευτέρα, 22/2 και για όλη την εβδομάδα, θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση των μαθητών κατά τις μεσημεριανές ώρες και με βάση το πρόγραμμα που είχαμε οργανώσει κατά τις προηγούμενες περιόδους κλεισίματος των σχολείων.
Για οποιαδήποτε άλλη έκτακτη ενημέρωση θα είμαστε σε συνεχή επαφή (και παρακαλούμε να είστε κι εσείς, παρακολουθώντας τα emails σας ή την ιστοσελίδα μας) .

ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (16 Φεβρουαρίου 2021)

Σύμφωνα με ενημέρωση που έχουμε από το Τμήμα Παιδείας-Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου, η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τους δήμους της Θεσσαλονίκης αποφάσισαν, για λόγους ψύχους, τα σχολεία και οι παιδικοί σταθμοί να παραμείνουν κλειστά την Τρίτη 16-02-2021.
Θα ακολουθηθεί το γνωστό πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης.

Την Τετάρτη τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά.

ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (15-2-2021)

Αγαπητοί γονείς,
Κατόπιν ανακοίνωσης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας όλες οι σχολικές μονάδες θα παραμείνουν κλειστές αύριο, Δευτέρα, 15/2/2021.
Για όλα τα σχολεία που θα παραμείνουν κλειστά (και για όσες μέρες παραμείνουν κλειστά) θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση κατά τις μεσημεριανές ώρες σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα σας σταλεί με email από τους δασκάλους των τάξεων και το οποίο είναι παρόμοιο με εκείνο που είχατε λάβει την περίοδο που δεν λειτουργούσαν τα σχολεία λόγω covid.

Φεβρουάριος 2021