Αρχική » 2019 » Ιούνιος

Αρχείο μηνός Ιούνιος 2019

Η γιορτή μας για την λήξη της σχολικής χρονιάς

Στις 12 Ιουνίου και ώρα 6.30 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η τελετή λήξης της σχολικής χρονιάς και αποφοίτησης στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου μας. Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου.Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, που ήταν και οι τιμώμενοι της βραδιάς, με την πολύτιμη βοήθεια της κας Έφης Ντίνου και του μουσικού μας κου Νίκου Κούγκα, χόρεψαν και τραγούδησαν σ’ ένα πολύ συγκινητικό μιούζικαλ με τίτλο “ένα καράβι γεμάτο όνειρα”. Για την επιτυχία της γιορτής πολύτιμος αρωγός, όπως πάντα, ήταν και ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας.Οι πιο χαρακτηριστικές στιγμές από τη γιορτή στο παρακάτω σύντομο βίντεο:

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων από την Γ'τάξη:"Εγώ κι εσύ γινόμαστε εμείς"

Οι μαθητές της Γ’ τάξης και ο δάσκαλός τους κος Σαραφίδης Γιώργος ασχολήθηκαν, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, με ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που είχε τίτλο: « Εγώ κι εσύ γινόμαστε εμείς ». Αφορμή για την ενασχόλησή τους με το θέμα αυτό υπήρξε η ανάγκη και η βούληση των παιδιών να βελτιώσουν τις μεταξύ τους σχέσεις και να προάγουν τη φιλία ως δεσμό αμοιβαίας αγάπης και κατανόησης.Συνεργάστηκαν με την κ. Παπαδοπούλου Σοφία , δασκάλα του 8ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου και με την κ. Πουγαρίδου Νυμφοδώρα , δασκάλα Εικαστικών του σχολείου μας.

Δείτε περισσότερα για το πρόγραμμα  εδώ (pdf)

Ιούνιος 2019