Αρχική » 2018 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2018

Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση του Κ.Π.Ε. Έδεσσας-Γιαννιτσών«My alternative Christmas Tree».

Στο  πλαίσιο λειτουργίας και συντονισμού του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Εκπαίδευσης για την Αειφορία με τίτλο: ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΑ: ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ… «ΑΧΡΗΣΤΑ».

Η συμμετοχή μας αφορά τρεις κατασκευές εναλλακτικών Χριστουγεννιάτικων δέντρων:

1. Της  ΣΤ τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους κας Ελευθερίας της εικαστικού κας Δώρας και της κας Βάσιας

Πάνω σε ξύλινη παλέτα σχεδιάσαμε με σύρμα ένα χριστουγεννιάτικο δένδρο, το βάψαμε πράσινο και το στολίσαμε με κάρτες από τις χώρες που συνεργαζόμαστε σε σχετικό πρόγραμμα eΤwinning.

2. Της Ε τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους κας Θεανώς

Τσαλακώσαμε κάψουλες καφέ για μπάλες, σχηματίσαμε δένδρο με “δακτυλίδια” από αλουμινένια κουτάκια και κολλήσαμε ως πλαίσιο καπάκια από πλαστικά μπουκάλια.

3. Της Δ τάξης με τη βοήθεια της εικαστικού μας κας Δώρας

Βάψαμε πράσινα, με υδρόχρωμα, μπουκάλια νερού , τα τσαλακώσαμε έτσι ώστε να πάρουν το σχήμα δένδρου.

Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανέλαιων που υλοποιεί ο Δήμος μας

Μετά από την παρουσία δύο εκπ/κών του σχολείου μας ( κα Ακμπαμπά και κα  Ματενόγλου) στις 22 Νοεμβρίου σε επιμορφωτική ημερίδα στο Κ.Π.Ε. Κορδελιού Βερτίσκου για το πρόγραμμα ανταποδοτικής ανακύκλωσης τηγανέλαιων που υλοποιεί ο Δήμος μας και μετά από επικοινωνία του δ/ντή μας κου Πατεράκη με την υπεύθυνη για το πρόγραμμα κα καζαντζίδου, η  Συνεταιριστική Επιχείρηση Κοινωνικού Οφέλους ‘’IONIAN RECYCLE ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ.’ έφερε στο σχολείο ειδικό κάδο για να συλλέγουμε τα μεταχειρισμένα έλαια.Ταυτόχρονα μοιράσαμε στους γονείς ειδική επιστολή, που μας έστειλε ο Δήμος, για να ενημερωθούν σχετικά (εδώ η επιστολή σε pdf)

Στις 20 Δεκεμβρίου εκπρόσωπος απο την IONIAN RECYCLE ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. επισκέφτηκε το σχολείο και ανά δύο τάξεις ενημέρωσε τους μαθητές μας για τους στόχους και τα οφέλη του προγράμματος.

Μετά από την ευαισθητοποίηση μαθητών και γονέων,με στόχο την ενεργό συμμετοχή τους στην προστασία του περιβάλλοντος,ελπίζουμε και στην ανταπόκρισή τους στη συλλογή των τηγανέλαιων.

Ενημέρωση γονέων (Α΄ τριμήνου).

Η ενημέρωση (Α΄ τριμήνου) των γονέων για θέματα αγωγής και προόδου των μαθητών θα γίνει τη Δευτέρα 17-12-2018 (Γ΄, Δ΄ Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις) και την Πέμπτη 20-12-2018 (Α΄ τάξη) από τις 13:20 έως τις 14:00.

Δεκέμβριος 2018