Αρχική » 2017 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2017

Συμμετοχή του σχολείου μας σε εκδήλωση για το περιβάλλον

Το σχολείο μας συμμετέχει στην εκδήλωση ευαισθητοποίησης για το πρόβλημα της ρύπανσης στο Κορδελιό και στον Εύοσμο. Η εκδήλωση,ανοιχτή στο κοινό, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2017 στην αίθουσα του ΕΠΑΛ Ευόσμου. Διοργανώνεται από τη διεύθυνση Π.Ε.Δυτικής Θεσσαλονίκης-Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης και τον Η΄ Σύλλογο εκπαιδευτικών Π.Ε., με τη  συνεργασία του Δήμου μας και την αντιδημαρχία Παιδείας

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και η δασκάλα τους κα Χριστοδουλίδου Ελένη θα παρουσιάσουν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα:

“Ξεναγούμαι στη γειτονιά μου- γίνομαι ενεργός πολίτης”

διαβάστε την πρόσκληση του συλλόγου μας πατώντας πάνω στην εικόνα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 23 Μαΐου 2017 δε θα λειτουργήσει το σχολείο λόγω της συμμετοχής των δασκάλων (του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου) στη συνέλευση για τα Συνέδρια της ΔΟΕ-ΕΔΟΘ και στην εκλογική διαδικασία για την ανάδειξη Αντιπροσώπων του συλλόγου μας.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Τις πρώτες θέσεις κατέλαβε το σχολείο μας στο 22ο Φεστιβάλ Παιδείας, στη δράση “Αρχαία Ομαδικά Παιχνίδια” και στα αγωνίσματα της Σκυταλοδρομίας και Σκαπέρδας που έγιναν στο γήπεδο “Μαρόκο” στις 18-5-2017.

Η επιτυχία αυτή έρχεται ως συνέχεια της πρώτης θέσης που κατέλαβε η ομάδα βόλεϊ του σχολείου μας, στον όμιλό της, στο ΔΑΚ Ευόσμου στις 16-5-2017.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εκατόν είκοσι δύο (122) ήταν τελικά οι μικροί και μεγάλοι σκακιστές από όλη τη Θεσσαλονίκη που αγωνίστηκαν στο τουρνουά που έγινε στο σχολείο μας με συνδιοργανωτές τους συλλόγους διδασκόντων, γονέων και το Σκακιστικό Σύλλογο Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου (http://skaki.wikidot.com/). Ανάμεσά τους και ένας νεαρός πρόσφυγας Σύριος από το Camp Διαβατών.
Τα αποτελέσματα (και τις τελικές κατατάξεις) μπορείτε να τα δείτε εδώ:

Μάιος 2017