« ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ».

Ενημέρωση εκπαιδευτικών και μαθητών, από τον ΕΟΔΥ, σχετικά με την ασφαλή επαναλειτουργία των σχολείων.

Για να διαβάσετε τις οδηγίες πατήστε στον σύνδεσμο:

Ευχές για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,αγαπητά μας παιδιά

ο Διευθυντής του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί σας ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας καλή σχολική χρονιά με υγεία, δύναμη,ασφάλεια,έμπνευση και δημιουργικότητα. Τα σχολεία ανοίγουν φέτος κάτω από πρωτόγνωρες συνθήκες και με πολλές προκλήσεις. Πιστεύουμε όμως απόλυτα ότι και με τη δική σας συνεργασία  θα δημιουργήσουμε ένα ασφαλές κι ευχάριστο  περιβάλλον, έτσι ώστε η χρονιά να κυλήσει όμορφα με στόχο την όσο γίνεται ποιοτικότερη απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων από τους μαθητές μας

Οδηγίες για την παραμονή παιδιών κι εφήβων στο σπίτι από τον ΕΟΔΥ

Ενημερωτική καμπάνια της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας για τον Κορωνοϊό με θέμα «Δεν φοβόμαστε - Προστατευόμαστε / Ασπίδα μας, η γνώση»

Αγαπητοί γονείς σας προωθούμε την Ενημερωτική καμπάνια της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας  για τον Κορωνοϊό  με θέμα:

«Δεν φοβόμαστε – Προστατευόμαστε / Ασπίδα μας, η γνώση»

πατήστε τον σύνδεσμο παρακάτω για να διαβάσετε σημαντικές ερωτήσεις – απαντήσεις σχετικά:

coronoiosfaqinside

Από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό τις παρακάτω εικόνες για την καλύτερη ενημέρωσή σας

αξιολόγηση-αποτίμηση της δράσης ''ημέρα χωρίς τσάντα''

Την Πέμπτη 23-1-2020 ολοκληρώθηκε η αξιολόγηση της δράσης “μέρα χωρίς τσάντα”, η οποία ήταν πάρα πολύ θετική τόσο από τους μαθητές όσο και από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.
Όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση, απάντησαν ένα ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο. Μερικές από τις απαντήσεις τους τις παραθέτουμε παρακάτω.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι την ημέρα της δράσης τα παιδιά ήταν απολύτως συνεργάσιμα και η συμπεριφορά τους για άλλη μια φορά ήταν υποδειγματική.
Η αποτίμηση τέλος του συλλόγου διδασκόντων είναι ότι άξιζε ο κόπος και η προετοιμασία των τριών μηνών για μία άγνωρη για εμάς δράση, την οποία όμως τελικά παρά το αρχικό άγχος και την τελική κούραση της ημέρας, τη χαρήκαμε/διασκεδάσαμε όλοι μας!
Ραντεβού λοιπόν στην επόμενη ”μέρα χωρίς τσάντα στο σχολείο μας!!!!

''Ημέρα χωρίς τσάντα'' στο σχολείο μας

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Ιανουαρίου στο σχολείο μας η ”μέρα χωρίς τσάντα”, στα πλαίσια της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “Games in EUROPE”. Οι μαθητές, χωρισμένοι σε πέντε ομάδες των 24 με διαφορετικές ηλικίες, πέρασαν από πέντε σταθμούς εργασίας. Οι τρεις πρώτοι αφορούσαν δράσεις και παιχνίδια για κάθε μία από τις χώρες-εταίρους μας , ο 4ος ηλεκτρονικές δραστηριότητες για όλες τις χώρες και ο τελευταίος παραδοσιακά παιχνίδια των χωρών αυτών.

Δείτε μερικές ενδεικτικές δράσεις από την ημέρα αυτή:

1ος Σταθμός: Κύπρος

2ος Σταθμός:Ουγγαρία

3ος Σταθμός :Πορτογαλία

4ος Σταθμός: υπολογιστές

5ος Σταθμός Παραδοσιακά παιχνίδια

Στους μαθητές μας δόθηκε βεβαίωση συμμετοχής στο project

ERASMUS + (ερωτηματολόγιο για την διατροφή στ΄αγγλικά)

ERASMUS + Αφή της Ολυμπιακής φλόγας 2016

ERASMUS + ( Famous sports in Greece)

Σεπτέμβριος 2020
« Μαρ